- Vizija, poslanstvo in vrednote
-
Aktualno
- Novice
-
Dobre prakse in razvojni projekti
- Dobre prakse
-
Raziskovalno razvojni projekti
- PEDvolution
- Načrt za okrevanje in odpornost
- GreenSwitch
- Digitalni dvojček distribucijskega omrežja
- Travinje ++
- Creators
- OneNet
- Umetna inteligenca
- Ekvilibrij
- Konzorcij za zeleno transformacijo
- Lokalni trg prožnosti (projekt DN-FLEX)
- Priključna zmogljivost distribucijskega omrežja
- TrafoFlex
- SmartEAM
- Izraba prožnosti v energetskih postrojenjih
- StoreMore
- Investicijski projekti
- Lokalni energetski koncepti
- Javna naročila
- Oddaja apartmajev
- Poslovanje Skupine Elektro Gorenjska
- Zaposlovanje v Skupini Elektro Gorenjska
- Za javnost
- Za delničarje
- Družbena odgovornost
- Elektro Gorenjska
- Gorenjske elektrarne
- 60 let Elektra Gorenjska
Odziv na navedbe direktorice GZS
V petih elektrodistribucijskih podjetjih (Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Celje, Elektro Gorenjska, Elektro Primorska) in v družbi ELES, sistemskem operaterju kombiniranega prenosnega in distribucijskega omrežja smo izredno presenečeni nad navedbami direktorice Gospodarske zbornice Slovenije Vesne Nahtigal, ki je dejala: "Od elektrooperaterjev imamo verodostojne neuradne informacije, da je prehod na stari sistem na njihovi strani mogoč v nekaj dnevih." Ta izjava je zavajajoča in neresnična ter vnaša dodatno zmedo v javni prostor. Prehod na stari sistem v kratkem času ni mogoč, vsekakor pa ne v “nekaj dneh”, kot trdi direktorica. To smo odgovorni v minulih mesecih mnogokrat javno izpostavili.
Če je neimenovan vir to resnično dejal direktorici GZS, ta vir zagotovo ni oseba, ki bi se v preteklosti dejansko ukvarjala z uvajanjem t. i. novega omrežninskega sistema. Direktorico GZS Vesno Nahtigal pozivamo, da se v prihodnje vzdrži takšnih neresničnih navedb anonimnih virov oziroma jih preveri pri odgovornih osebah, ki so sodelovale pri implementaciji in testiranju novega omrežninskega sistema. Takšne zavajajoče in neresnične izjave vnašajo v javni prostor dodatno zmedo, ki uporabnikom zagotovo ne koristi. Nenazadnje je tudi direktor družbe ELES Aleksander Mervar na tiskovni konferenci, v četrtek, 9. januarja 2025, v prostorih Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, na vprašanje novinarja, ali je vrnitev na stari sistem mogoča v mesecu ali dveh, nedvoumno odgovoril: “To je nemogoče. Nemogoče.” Izjava je dobro dokumentirana in preprosto dostopna na spletnih straneh slovenskih medijev.
Predsedniki uprav vseh petih elektrodistribucijskih družb in direktor družbe ELES znova poudarjamo, da je prehod na stari sistem po optimistični oceni mogoč najhitreje v šestih mesecih, in da smo se zgolj s testiranjem, pripravami in implementacijo novega sistema ukvarjali več kot leto dni, saj smo le z dolgotrajnimi pripravami lahko eliminirali možnost napak obračunov. Omrežninski sistem temelji na zelo kompleksni programski opremi, ki je čez noč preprosto ni mogoče prilagoditi in spremeniti.
Ni odveč spomniti, da to ni prvič, ko je direktorica GZS Vesna Nahtigal v medijski prostor lansirala zavajajočo izjavo. Podoben primer se je zgodil v začetku lanskega oktobra, ko je dejala: »Sam Akt o metodologij za določitev omrežnine za elektro operaterje pa je akt o izganjanju industrije iz države,« in »Analiza GZS je pokazala, da se bo skupni strošek omrežnine predvsem v uporabniških skupinah 2 (US 2), 3 (US 3) – srednja napetost in 4 (US 4) – visoka napetost, povečal za 2- do 4-krat. Do podobnih izsledkov je prišel Elektroinštitut Milan Vidmar, na katerega so se nekatera podjetja obrnila.« Elektroinštitut Milan Vidmar je to njeno izjavo demantiral 7. 10. 2024.
Eles in elektrodistributerji smo tvorno sodelovali pri testiranju in implementaciji novega omrežninskega sistema. V enajstih mesecih pred njegovo uvedbo smo uspešno odpravili vse zaznane in ugotovljene napake ter s tem zagotovili 99,9 odstotno točnost končnih podatkov ter izdanih računov, kar je za novo uveden sistem vsekakor izjemen rezultat. Prav tako tvorno bomo sodelovali pri uvajanju vsakršnih sprememb, ki jih bodo sprejele za to pristojne institucije. Delitev pristojnosti, del in nalog je tudi v tem primeru jasno določena in jo vsi akterji ves čas dosledno spoštujemo.
Pred kakršno koli spremembo omrežninske metodologije se zavzemamo za temeljit premislek in v končni fazi za sistem, ki bo koristen za elektroenergetski sistem Slovenije ter hkrati dajal odjemalcem realne signale o smiselnosti in smotrnosti porabe elektrike, ki bo nenazadnje preprosto razumljiv vsakemu plačniku električne energije ter bo Sloveniji omogočil potrebne investicije za zeleni prehod. Menimo, da je to končni cilj omrežninske reforme in bojimo se, da se tega premalo zavedamo. Zato je treba k morebitnim spremembam pristopiti po temeljitem skupnem premisleku ter predvsem po opravljenih dodatnih analizah, testiranjih in simulacijah, ki bodo dokazale, da je sistem pravičen za vse skupine odjemalcev in koristen za sistem.
Nedvomno si vsi državljani in gospodarstvo želimo nižjih stroškov, drugo vprašanje pa je, ali je tako stališče za vse tudi upravičeno; dejstvo je, da mora vsak plačati v skladu s svojo porabo – v preteklosti to ni bilo tako – saj v nasprotnem primeru nastale stroške, ki jih ne krije tisti, ki jih povzroči, plača nekdo drug.
Menimo, da je v minulih dneh javno predstavljen Elesov predlog dober temelj, na katerem velja graditi in iskati najboljšo možno končno rešitev.